Saját gyökereinket öntözzük
2013.12.04. | KeresztszülőkA moldvai szórvány termékeny táptalajt kínál a hagyományőrzésre, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének gondozásában működő Moldvai Csángómagyar Oktatási Programban dolgozó pedagógusok már több településen sikeresen erősítik a helyiek identitás- és magyarságtudatát.
November 22-én kezdődött a Csík Terület Ifjúsági Tanácsa (CSTIT) és Hargita Megye Tanácsa közös szervezésében megrendezett, már hagyománynak örvendő XXIII. Pedagógusok Fóruma. Az eseménynek a hidegségi Csángó Panzió adott otthont. A CSTIT már korábban is próbálkozott eleget tenni a szórványban jelentkező képzés-igénynek, legközelebb talán már a moldvai csángómagyar pedagógusok lehetnek házigazdái egy hasonló hagyományőrző képzésnek.
A pedagógusok fórumának ez alkalommal a hagyományőrzés volt a tematikája. A résztvevőknek színes, információdús programokban volt részük. Saját gyökereinket öntözzük, amikor hagyományainkat ápoljuk, és már a népi gyermekjátékokat is eszközként lehet használni arra, hogy a népi hagyományokat megismertessük a gyermekekkel.
A képzést Kozma István-Florin, Csík Terület Ifjúsági Tanácsának elnöke nyitotta meg, hangsúlyozva a pedagógusok nevelői munkájának fontosságát, a felnövekvő generációnak társadalomban vállalt szerepének formálásában. Szintén ő tolmácsolta Burus-Siklódi Botond (RMPSZ elnök) üdvözletét, majd külön köszöntötte a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének gondozása alatt működő Moldvai Csángómagyar Oktatási Program hagyományőrzőit és pedagógusait, akik első alkalommal voltak jelen ezen a képzés-sorozaton.
Rácz Árpád, Hargita megyei tanácsos és a gyimesközéploki iskola igazgatója, mondott köszönetet Mihály Emőkének a szervezésért, majd a hosszas köszöntő és díszbeszéd helyett, a kis tanítványok által bemutatott hagyományőrző műsort konferálta fel. A gyermekek tánca (lésza) teljesen elvarázsolta a résztvevőket, mindenki kedvet kapott egy kis lábforgatásra, így alaposan rákészültünk a vacsorára egy közös tánccal.
A képzésen több, mint ötven pedagógus vett részt, akik rövid ismerkedés után, önfeledten kapcsolódtak be Nyírő Ibolya és Máthé Tünde óvónők népi gyermekjátékaiba, ehhez pedig a talpalávalót Kovács István tanító bácsi és bandája húzták.
Márton Attila „Az archaikus magyar nyelv átörökítése” címmel tartott előadást, Berszán Lajos pap bácsi pedig az egyházközség felelősségét emelte kis a népi értékek megőrzésében. Szőcs Anna a rovásírásról, mint nemzeti örökségünkről mesélt lelkesen, majd András Borbála kézműves foglalkozásai hangoltak rá a közelgő karácsonyi ünnepekre. Olyannyira, hogy a képzésen résztvevő pedagógusok meg is ajándékozták csángó kollégáikat egy-egy cipősdobozba csomagolt szeretettel.
A Moldvai Csángómagyar Oktatási Programban dolgozó hagyományőrzők és pedagógusok nem feledkeztek meg arról sem, hogy a csíksomlyói fertőző-osztályon lábadozó értékes hagyományőrző Botezatu Viktóri nénét meglátogassák, akinek szintén ott lett volna a helye ezen a tanulságos hétvégén.
A fórum XXIII. kiadását Hargita Megye Tanácsa társszervezőként, a Hargita Megyei Nevelési és Erőforrás Központtal együttműködésben támogatta, a rendezvény Hargita Megye Tanfelügyelősége, a Hargita Megyei Ifjúsági és Sportigazgatóság és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének szakmai támogatásával jött létre.
Márton Attila, lészpedi tanító bácsi
a Moldvai Csángómagyar Oktatási Program megbízott koordinátora
- Moldvai iskolák,tanárok bemutatása
- Keresztgyerekek levélcíme
- Nyaralás, táboroztatás
- Csomagleadás,érkezése Moldvába
- Falugazdák
- Klubdélutánok
- Oktatás, továbbképzés
- Szociális és jótékonysági munka
- Vallás, hagyományőrzés
- NAPUTÁNJÁRÓ újság
- Rólunk szól: cikkek, videók
- Csángó témájú könyv, videó
- Utazások Moldvába
- Hírek, események
- Galéria
- Moldvai Magyar Oktatási Program
- AMMOA
- csango.org
- RBL Marketing
- Smart Electrnics
- Gyepü
- Romániai Magyar Pedagógusok Szöv.
- Dévai Szent Ferenc Alapítvány
- Kisebbségekért Pro Minoritate Alapítvány
- Csángó Rádió
- Magyar Asszonyok Érdekszövetsége
- Anyanyelvápolók Szövetsége
- Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.
- Nemzeti Együttműködési Alap