top of page

Beszámoló a májusi klubról és a moldvai elnöki látogatásról

  • lorinczebg
  • máj. 23.
  • 3 perc olvasás

Május 10-én az évi rendes közgyűléssel egybekötve megtartottuk klubösszejövetelünket. 


Első napirendi pontként Jolanda Willemse elnök asszony számolt be áprilisi moldvai útjáról. A rövid három napos tartózkodása alatt 16 moldvai csángó faluban működő iskolát keresett fel. Látogatását a nagyon szép Bákói Magyar Házban kezdte, ahol nagy szeretettel fogadták, megmutatták az épületet, ahol sokan dolgoznak, van olyan tanterem is ahol csángómagyar fiúk a román iskolai oktatás után a magyar nyelvet tanulják, és van táncterem is, ahol a moldvai táncokat lehet gyakorolni. Megtudta, hogy MCSMSZ és a hozzá tartozó falvak étkeztetését egy lujzikalagori vállalkozó látja el, aki naponta 2000 személyre főz. Az ételeket minden nap kiszállítják a falvakban tartózkodó kb. 1600 főnék, köztük minden gyereknek, a maradék adagokat pedig szétosztják a szegény családok között.



 A második napi útját a vadonatúj bogdánfalvi iskolában kezdte, ahol elmondták tanárok hogy minden nap a helyi román óvodából és iskolából a gyerekeket autóval viszik a magyar órára. Ferdinándújfaluban is gyönyörű új iskola van, a gyerekekkel három fiatal tanárnő foglalkozik, a hagyományőrző a trunki hagyományőrző tanárnőnek a lánya. A diószéni talán a legszebb Magyar Ház. 30 óvodás és 24 nagyobb gyerek jár ide, három tanár és egy hagyományőrző  gondoskodik az oktatásukról., Az egyik  tanárnő magyarországi, A gyerekek nagyon szépen beszélnek és írnak magyarul, egy román szót se lehetett hallani Budán csak hagyományőrzés és zeneoktatás folyik Botezatu Viktorival és egy zenetanárral. akik meg vannak elégedve a régi házzal.  Somoskán Benke Paulina egy csodálatos völgyben álló gyönyörű, új házban tanít, ahol egy nagyon szép múzeum is működik. Az iskolába óvodások is járnak , mindenki magyarul beszél. 


A Klézsei Magyar Ház elég szerény kinézetű, itt a tervek szerint lesz új iskola. A hagyományőrző egy igazi jókedvű csángó asszony, a gyerekek nagyon szeretik. 

Elnökünk a második napon Orbán Imola kíséretében - aki Hegyeli Attila jobb keze – az MCSMSZ elnökével, Pogár Lászlóval személyesen találkozott. Kapott tőle egy oklevelet, amelyben megköszönték a 20 évi munkáját.  



A lészpedi Magyar Házban látogatásakor a gyerekek a húsvétra készültek, búzát ültettek és abba helyezték el a tojásokat. A meglátogatott rácsilai bölcsőde is gyönyörű lett.


A forrófalvi hatalmas házat majd le kell bontani, mert alatta egy veszélyes bunker van, de van egy felújított része, ott folyik a tanítás. Kedves ötlet, hogy a tanteremben csipeszekre felfüggesztett papírokra felírták a gyerekek születési dátumát, így mindig tudják, hogy ki az aktuális születésnapos, akit fel kell köszönteni.   


A Lábnyik Magyar ház nagyon szép, egy nagyszerű tanár házaspár dolgozik benne, a telken csinos faházak állnak, ahol a nyári táborokat tartják. Itt is magyarul beszélnek a gyerekek. A faházakban 100 gyerek fér el, van egy professzionális konyhájuk, ahol a tanulóknak és a nyári táborozóknak főznek. Felmerült a kérdés, hogy mivel mi az anyagi helyzetünk miatt már nem tudjuk a csángó gyermekeket Magyarországon táboroztatni, nem vihetnénk-e ebbe a szép környezetbe magyar gyerekeket. 


Az új Magyarfalui Magyar Házban, aminek építési költségeihez mi is hozzájárultunk, felnőtt hagyományőrző oktatás is működik. Annamária, a régről jól ismert tanárnő már csak a román iskolába tanít. Általában nagy rend, ápoltság tapasztalható minden téren, A gyerekek ott jártakkor éppen írókával (románul kesice) tojást festettek. 


Lujzikalagorban egy fiatal tanár egyedül tanít 24 gyereket, gyönyörűen rendbe tette a portált, az udvart, tisztaság volt mindenhol. Ő Bákóban él egy bérelt lakásban. 


A gajdári Magyar Házban 74 gyerek tanul nagyon pici helyiségben, már nagyon régóta keresnek nagyobb házat, de sajnos a faluban lévő lakatlan, nagy házakat nem szívesen adják ki magyar oktatási célra, de a tanárok nem panaszkodnak, nagyon elégedettek így is.  


A diószegi Magyar Ház is új, nagyon szép, világos, tiszta, benne lakik a kedves fiatal házaspár, Rebeka és Samu, A gyerekek is száma is lassan emelkedik.



A rövid látogatás összegezése képen elnökünk elmondta, hogy mindenütt tapasztalható, hogy a nagy anyagi befektetésnek megvan az eredménye, jó lenne, ha gyerekek a magyar nyelvtudásában is tükröződne ez.


Útja során minden tanárnak, ajándékképpen átadta a könyvünket, akivel nem találkozott, annak az MCSMSZ továbbítja.


Hegyeli Attilával betegsége miatt kinti tartózkodása alatt nem tudott találkozni. de telefonon beszéltek. Ő a keresztszülő program folytatására biztatta egyesületünket, még akkor is , hogyha csak kevés pénz áll rendelkezésünkre, mert mi vagyunk az egyetlen emberi kapocs az anyaország és a csángó gyerekek között, és ez  mindennél a fontosabb.  


Ezután elnök asszonyunk megtartotta a 2024. évi beszámolót, és a további időszakra tervezett programot, valamint irodavezetőnk, Dévai Éva pedig ismertette az egyesület gazdasági beszámolóját. A tagság mindkettőt egyhangúlag elfogadta. 


Összeállította:

László Ildikó, program-koordinátor

A fotókat, mint mindig, most is elnökségi tagtársunk, Prekrit Judit készítette


 
 
bottom of page