A mi Zichy Mihály festőnket tisztelték Grúziában utcát is elneveztek róla és szobrot is állítottak neki. Részletek az alábbi cikkben.
Klubdélutánunkat elnökünk, Jolanda Willemse karácsonyi csomagokkal kapcsolatos tájékoztatójával kezdtük.
Az előző összejövetelünkön elhangzott, hogy a csomagokat november 29-éig kell leadni a SMART Kft-nek, és aki az ajándékát nem tudja oda kivinni, az hozza el a novemberi klubunkra, majd mitovábbjuttatjuk. Sajnos, ebben az évben nem nyertünk pályázaton pénzt, de mégis sikerült önerőből valamennyit összegyűjtenünk a csomagokra. Úgy gondoltuk, hogy az idén csak a legszegényebb falvakban lévő gyerekeknek küldünk szaloncukrot, és, ha az anyagiakba belefér, akkor még a tanároknak is egy-egy üveg pezsgőt. Most is elhangzott a kérés: a csomagok ne legyenek nagyobbak egy cipős-doboznál, értékük ne haladja meg a 15 000 Ft-ot, legyen rajtuk feltüntetve a falu, a tanár és a gyerek neve. Ha nem névreszóló csomagot küldenek, akkor szerepeljen rajta, hogy hány éves kisfiúnak vagy kislánynak szánják.
Klub előtti vidám percek: balról jobbra Albertné Révay Rita, Dévai Éva, Toroczkay Katalin, Jolanda Willemse
Ezután tagtársunk, Gondos Béla georgiai, örményországi és törökországi útjairól szóló „sűrített” előadása következett. Georgia, vagy Grúzia a kedvenc helyszíne, 11 év alatt 14 alkalommal járt ott. Az, hogy Georgia miért fontos nekünk és hogy ők mennyire szeretnek minket, az abból tudható meg, hogy 1956-ban a szovjet hadseregbe besorozott és ide rendelt grúz katonák mindannyian megtagadták, hogy a magyarokra lőjenek, és őket ezért kivégezték.
Ezután vetített képekkel mutatta be a kereszténységet 334 óta gyakorló ország 800 éves kaukázusi örökségű kör-templomait. Őseinknek a korábbi vándorlások során a Kaukázus egyik őshazája volt, a Szent Korona is innen származik. A kb. 1600 éves templomok többsége épen megmaradt, mert a különféle népek (törökök, tatások, mongolok) betörései és rablásai ellen úgy védekeztek, hogy a templomokat általában eldugott helyeken, erdőkben építették. Nagyon jelentős az ottani kulturális örökség, az 1100-as években már két akadémia is működött, görög, latin nyelven tanítottak. Mindenki, aki ott végzett, magas szintű tudásra tett szert, mint például Sota Rusztaveli a legnagyobb eposzköltőjük, akinek az 1100 éves műve a XIX. század végén került díszkiadásra, és a mi Zichy Mihály festőnk (kezdőképen) illusztrálta, akiről utcát is elneveztek Grúziában. A grúz templomokat szépen kifestették, tele vannak ikonosztázzal, ezzel szemben az örmény templomoknál ez nincs.
Az örmény ősnép, a kereszténységet 301-ben vették fel, híres térítő szentjük a Kappadókiából érkező világosító Szent Gergely, akihez egy legenda is fűződik. Az uralkodó börtönbe vetette, megkínozták, majd 14 évig disznóvá változva élt, míg egy csoda folytán visszaváltozott és ő lett az örmények első püspöke. Az örmények egyik jellegzetes művészeti ága a keresztes kövek készítése, Budapesten is van három ilyen. Nem szeretik a keresztre feszített Jézus ábrázolását. A keresztet bimbósan alakítják ki, vannak rajta alakok, vagy egy-egy bibliai jelenet. Legalább 30 ezer van ezekből, az azeriek most pusztítják el a visszafoglalt Karabahban lévő kereszteket, mert ők muszlimok.
A kora kereszténységben épült templomok szinte majdnem mind épségben megmaradtak és kör alakúak. Kincsük a 405-ben megalkotott, a mai napig is használt örmény írás - ekkor az örmények már 100 éve keresztények voltak -, amely egy szerzetes műve. A másik motívumuk a gránátalma gyümölcs, amely a gyümölcsök királya, ez a georgiai motívumok között is szerepel, és a Nap és a Hold, ami a mi ősi szimbólumaink között is szerepel. Egyik jelképük a sas.
A föld első keresztény temploma (Kr. után 53-ban) Azerbajdzsán északi részén van. Itt él egy tízezres népesség, amely a kaukázusi Albánia (ez volt Azerbajdzsán régi neve) lakosainak leszármazottjaiból áll. Az ősi lakosság eltűnt, egy kis töredéke megmaradt, ezek az udik, ők a Szent Bertalan apostoli térítése óta keresztények. A templom átalakítva ma is megvan, helyreállítója Thor Heyerdahl norvég kutató volt, aki kiderítette, hogy a vikingek ősei is a Kaukázusból származnak, mert az ősi sziklarajzokon olyan hajók vannak, mint amiket a vikingek is használtak. A kb. 2000 éves feltárt sírokban talált férfiak magassága 220-230 centi , a nőké pedig 2 méter, ami egy rejtélyes, óriás népességre utal. Létezett kaukázusi albán rovásírás is, ők használták a tulipán díszítőelemet. Mivel az udi keresztényfalvak nehezen megközelíthetők, ezért ezeknek a falvaknak a makettjeit felállították a templom kerítőfalának fülkéiben.
Törökország északi részén is vannak grúz és örmény alapítású templomok, ez régen ősi török (szeldzsuk) birodalom volt. Egy korániskolában található kövön a Pálos szerzetek címeréhez hasonló – két oroszlán, pálmafa és madár - motívumok láthatók. A híd- és az útépítés mesterei voltak. Ani, a 900-as évektől az 1100-as évek végéig az örmények fővárosa volt, ma már csak rom, világörökség része. A Van tó környékén áll egy csodálatos erőd, ahol az ott lakók minden nap várják a naplementét, a teremtő üzenetét érzik a Napból. Itt él a világ legősibb fajtájú macskája, védett állat, jellegzetessége, hogy más színű a két szeme és úgy tud úszni, mint a hal.
Antalya környékén található egy, még a középkorban odatelepített magyarokból álló falu, a helyiek Macaköy-nek hívják. Az odalátogató csíkszentdomokosiak felállítottak egy székely-kaput, amire Magyarországról vittek ajándékba nekik egymagyar zászlót. A magyar temető szétszórt kövei a magyar kopjafák a motívumait őrzik. Jó lenne elérni, hogy jöjjenek magyar kutatók és mentsék meg ezt a temetőt.
Összeállította: László Ildikó, klub-felelős