Moldvába indul a könyvünk
- lorinczebg
- ápr. 10.
- 4 perc olvasás
Jolanda Willemse elnökasszonyunk, Moldvába utazik néhány napra, hogy meglátogassa az oktatási helyszíneket és ünnepélyesen átadja a tanároknak és tanítványaiknak, valamint a könyvben szereplő moldvai barátainknak a könyvünk egy-egy példányát.
Nekünk, jelképes keresztszülőknek, akik közel 20 éve a moldvai magyar oktatásért dolgozunk és nagy odaadással elkészítettük erről az időszakról a dokumentum-kötetünket nagy örömünkre szolgál, hogy a Moldvában is olvasható lesz ezentúl. Elnökasszonyunk útjáról képes beszámolót is készít majd a számunkra. Jó utat és örömteli találkozásokat kívánunk!

Könyvünk ősbemutatója a karácsonyi rendezvényünkön volt, az azóta Kossuth-díjjal kitüntetett Petrás Mária részvételével (https://www.keresztszulok.hu/post/kar%C3%A1csonyi-besz%C3%A1mol%C3%B3-%C3%A9s-b%C3%BA%C3%A9k) a szerzők, a keresztszülők és az egyesületi tagok és a vendégeink előtt, ahol megvehető volt a könyvünk és átvették a tiszteletpéldányokat is mindazok, akik írásaikkal és adományaikkal segítették a kötet megjelenését. Örömmel tudatjuk, hogy május 28-án 18 órakor a nagyközönségnek szóló könyvbemutató is lesz Budapesten a Magyarság Házában (V. ker., Nádor u. 17.), ahol a kötet egyik szerzője, Iancu Laura, József Attila-díjas író beszélget a KEMCSE elnökével, Jolanda Willemsével, valamint a kötet szerkesztőjével, Pákozdi Judittal és az összeállítójával, Albertné Révay Ritával. Reméljük, hogy a „szeretet-könyvünk” majd tágabb körben is érdeklődésre talál. A könyv megvásárlásával a moldvai magyar oktatásban résztvevő gyerekeket támogathatjuk! Ára: 5.000.- forint. Megvásárolható Budán a Babér Kiadónál előzetes telefonos egyeztetés után (+ 36/ 30 /96 05 919) ezen a címen: 1125 Budapest, Virányos út 16., valamint Pesten a Marana Tha könyvesboltjában (1146 Bp., Thököly út 120. Kapucsengő: Iroda. Nyitva: H-Cs 10-16 óráig). Szeretettel várunk mindenkit!

Megtisztelően részletes recenzió is megjelent a könyvünkről, Rózsásné Kubányi Andrea tollából, amelyet alább teszünk közzé teljes terjedelmében, amely a Keresztény Élet mostani, XXXIII. évf. 13. számában (2025.március 30.), a 8. oldalonolvasható.
KEMCSE Elnöksége

Kivételes, hiánypótló, képes kordokumentum látott napvilágot tavaly karácsonykor: A Szeret vizén innen és túl - Keresztszülők a moldvai magyarokért 2004-2024 címmel a Babér Kiadó gondozásában és a Keresztszülők a Moldvai Csángómagyarokért Egyesület (KEMCSE) közreadásában, tagjai önzetlen munkájával és finanszírozásában. Húsz év krónikája a moldvai csángómagyarok és az őket támogató jelképes keresztszülők kapcsolatáról.
„Ha ez a könyv csupán pillanatokat mesél el, melyek már réges-régen tovatűntek, talán egyetlen kívánságunknak mégis méltó mementójaként él majd tovább. Egy fohásznak, mely bizony egyesíteni kíván bennünket, akár a sötét csendben, akár a hangos forgatagban vegyük szánkra… „Úristen, sorsunkon segíts, csángó magyart el ne veszítsd!” – írta a könyv köszöntőjében Jolanda Willemse, a KEMCSE elnöke a Csángó himnusz sorait idézve.
A kezdetek a 2004. december 5-i kettős állampolgárságról szóló sajnálatos népszavazás eredményéhez kötődnek, ami akkor sokunkat elszomorított. Ekkor figyelhettünk fel Böjte Csaba atya hívó szavára is: „Akkor most fogjuk meg egymás kezét! Segítsük a legárvább magyarokat, a moldvai csángómagyarokat!” Népszerűvé tette hazánkban és szerte a világon a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége felhívását: „Legyen Ön is Keresztapa, Keresztanya! Havi négyezer forint befizetésével segítheti egy általános iskoláskorú gyermek magyartudásának gyarapodását. Támogassa egy-egy csángó kisgyermek magyar tanítását jelképes keresztszülőség vállalásával!... Ön választhat egy „keresztgyermeket”, akivel levelezés, találkozás során szoros kapcsolatba kerülhet. Rajta keresztül betekinthet a csángó emberek életébe, megismerkedhet történelmükkel, gazdag hagyományaikkal, életre szóló barátságokat köthet!...” Ez a felhívás értő fülekre talált: számos anyaországi és külhoni magyar fogadott örökbe jelképesen egy-egy csángómagyar gyermeket.
Kik is a moldvai magyarok? Romániában, a Keleti Kárpátokon túl élnek, a régi Etelközben, a Szeret, a Tázló és a Tatros folyók partán, közel ezer éve. A falvak idősebbjei őrzik és adják át a gyerekeknek a hagyományaikat: a legszebb - az Ómagyar Mária-siralomhoz hasonló - archaikus nyelvjárásukat, gyönyörű viseletüket, táncaikat, népénekeiket. Ezeket népdalversenyeken, rendezvényeken, táncbemutatókon adják elő tanítványaikkal együtt. Megcsodálhattuk őket idén februárban Budapesten is, az immár XXVIII. Csángó Bálon is, színvonalas előadásukban.
Világviszonylatban is páratlan, tiszteletreméltó mozgalom története bontakozik ki az olvasó előtt a személyes vallomásokon keresztül. Az elmúlt húsz év legszebb és legemlékezetesebb pillanatait örökíti meg ez a könyv a KEMCSE tagjainak és szerzőtársaiknak (neves írók, költők, tanárok, hagyományőrzők, keresztszülők, falugazdák, keresztgyerekeik) tollából, amelyben olvashatunk a moldvai magyarok történelméről, életéről, a keresztszülő-mozgalom megalakulásáról, eseményeiről, a moldvai magyar oktatásról és néhány különleges pillanatról is, például Áder János köztársasági elnök úr és felesége, Herczeg Anita asszony 2018-as moldvai látogatásáról. Olvashatunk az évente megszervezett keresztszülő – tanár találkozókról, valamint közös keresztutakról is, számos jótékonysági rendezvényről, konferenciákról, nyári táborokról, karácsonyi csomagokról és sok más érdekességről, például Ferkó Zoltán alelnök 2007-es 4.000 kilométeres kerékpáros zarándoklatáról, amelyet a csángómagyarok anyanyelvi vallásgyakorlásáért tett meg a Vatikánba és Jászvásárra.
Jelentős történelmi események történtek 2019-ben: Ferenc pápa ellátogatott Moldvába és azóta van rendszeresen havonta egy magyar nyelvű mise Bákóban. Ekkor vette át a Magyar Állam a civilektől a moldvai magyar oktatás finanszírozását is.
Közös öröm, hogy a húsz év alatt Moldvában felnőtt egy nemzedék, megőrizve hagyományaikat. Sokan tanulnak román vagy külföldi egyetemeken, nálunk a hazai felsőoktatásban is. Többen visszatértek szülőföldjükre és az MCSMSZ keretein belül vesznek részt az újabb generáció nevelésében.
Számos, jóminőségű, gyönyörű, színes képekkel illusztrált könyvben látni lehet a mosolygó arcokat, a gyönyörű népviseletet, a baráti öleléseket, a táncokat, közös programokat, amelyek mind az együtt töltött boldog órákról tanúskodnak. A könyv végén megismerhetünk néhány eredeti moldvai „csángós” receptet is.
A könyv megvásárlásával a moldvai magyar oktatásban részt vevő gyerekek táboroztatását segíthetjük elő. Ára: 5.000.- forint. Megvásárolható Budán a Babér Kiadónál előzetes telefonos egyeztetés után (+ 36/ 30 /96 05 919) ezen a címen: 1125 Budapest, Virányos út 16., valamint Pesten a Marana Tha könyvesboltjában (1146 Bp., Thököly út 120. Kapucsengő: Iroda. Nyitva: H-Cs 10-16 óráig). Könyvbemutató is lesz a Magyarság Házában (Nádor u. 17.) május 28-án 18 órakor, ahol a kötet egyik szerzője, Iancu Laura, József Attila díjas író beszélget a KEMCSE elnökével, Jolanda Willemsével, valamint a kötet szerkesztőjével, Pákozdi Judittal és az összeállítójával, Albertné Révay Ritával.
A támogatás folytatódik, csatlakozni lehet hozzájuk (www.keresztszulok.hu) és a könyvvel kapcsolatos felmerülő kérdésekre is szívesen válaszolnak (e-mail: alberita1@t-online.hu).
Ezt a színes, élvezetes olvasmányt meleg szívvel ajánlom mindazok számára, akiknek fontos a határon túl élők sorsa és az a bizonyosság, hogy lehetséges civilként, a saját szűkös anyagi lehetőségeink kereteiben is jót tenni, önzetlenül, sokakkal együtt, egy jó ügy érdekében. „Ne gyűjtsetek magatoknak kincset a földön, ahol moly rágja és rozsda marja, s ahol betörnek és ellopják a tolvajok!” (Mt 6,19)
Rózsásné Kubányi Andrea
